Joanna Kubat-Fronczak
12 Sier

Mity dietetyczne - posty przerywane odchudzają

Kontynuujemy nasz nowy cykl obalający popularne mity dietetyczne! 👩‍⚕️ Dziś na tapet bierzemy posty przerywane - IF. ⏰ Dlaczego same w sobie nie gwarantują utraty kilogramów ❓

 

 
✅ Samo skrócenie godzin przyjmowania posiłków nie jest wystarczającym narzędziem do efektywnej redukcji, jeśli nie wytworzymy deficytu.
✅ Często występuje tendencja do "najadania się na zapas" ze względu na presję ograniczających godzin, a tym samym zwiększenia ilości kalorii.
✅ W wielu przypadkach post przerywany jest wręcz niewskazany - zarówno dla osób zdrowych, jak również obciążonych różnymi jednostkami chorobowymi:
 
❌ Absolutnie niepolecany jest osobom z zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja, bulimia czy ortoreksja.
❌ Chodzenie spać głodnym powoduje spadki cukru we krwi, w efekcie czego następuje wybudzenie w nocy, zaś niedobór snu prowadzi do zwiększenia masy ciała.
❌ Jedzenie śniadania później niż do godziny po wstaniu skutkuje wzrostem poziomu kortyzolu i tworzeniu stanu zapalnego.
❌ Okresowe głodówki zaburzają pracę jelit, prowadząc do wzdęć, zaparć a nawet pogorszenia objawów IBS.
❌ Przyjmowanie leków na obniżenie poziomu cukru lub tych, które wymagają obecności posiłku wyklucza stosowanie postów przerywanych.
❌ IF utrudnia zajście w ciążę, jak również jest niewskazane w okresie samej ciąży oraz karmienia ze względu na ryzyko niedorozwoju płodu/dziecka.
❌ Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest choroba nowotworowa oraz ogólne obniżenie odporności.
❌ Post przerywany obniża również tempo i jakość regeneracji u osób trenujących.
 
Kochani, są dużo łatwiejsze i przyjemniejsze sposoby na redukcję masy ciała! Zapraszam serdecznie, abyście sami się o tym przekonali: https://kubat.dobrydietetyk.pl/moja-poradnia/rezerwacja-przez-internet/ 💚

Twój komentarz




POKAŻ