Joanna Kubat-Fronczak
14 Maj

Jak prawidłowo przechowywać żywność?

Przygotowałam dla Was istną skarbnicę cennych wskazówek, gdzie prawidłowo powinniśmy przechowywać produkty spożywcze, aby uniknąć ich psucia lub utraty wartości odżywczych. ???

 

1️⃣ Pieczywo ?
 
Pieczywo najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku z odrobiną soli, która ochroni je przed pleśnią. ? Plastikowe torby nie pozwalają pieczywu „oddychać” i wytwarzają wysoką wilgotność, stanowiącą doskonałe warunki do rozwoju grzybów. ? Jednak przechowywanie chleba czy innych wypieków w lodówce również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ w niższych temperaturach woda odparowuje znacznie szybciej, przez co produkty te bardzo szybko twardnieją. ? Natomiast jeśli kupiliście za dużo pieczywa, śmiało możecie je zamrozić! ❄️
 
2️⃣ Mleko ?
 
Najpopularniejszym miejscem dla mleka jest półka w drzwiczkach lodówki. ❄️ Jednak nie jest to najlepsza opcja, gdy często zaglądasz do lodówki. ? Za każdym razem, gdy otwierasz drzwiczki, narażasz mleko na zmianę temperatury, co sprzyja psuciu się. ? Najlepszym miejscem w lodówce jest najwyższa półka, tuż przy samej ściance lub najniższej położona półeczka. ✅
 
3️⃣ Czekolada ?
 
Latem przechowywanie słodyczy z czekolady może być problematyczne. ☀️ Wyroby te potrzebują chłodnego i ciemnego miejsca. ? W tym przypadku również umieszczenie w lodówce się nie sprawdzi najlepiej - przede wszystkim czekolada stanie się twarda, a na jej powierzchni utworzy się nieszkodliwy, aczkolwiek nieestetyczny biały nalot. ❌ Jest to skutek skroplenia się i zamarznięcia wody w wyniku różnicy temperatur. ?
 
4️⃣ Miód ?
 
Chociaż w przypadku miodu nie ogranicza nas termin ważności, bardzo ważne jest jego poprawne przechowywanie ❗️ Słoik należy stawiać w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu słońca i zakręcać dokładnie po każdym użyciu. ☀️ Miód najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu, jednak niekoniecznie w lodówce, gdyż może się skrystalizować i stracić swoje prozdrowotne właściwości. ❌
 
5️⃣ Oliwa z oliwek ?
 
Większość dobrych oliw sprzedawana jest w butelce z ciemnym szkłem. ? Nie przez przypadek ❗️ Oliwa z oliwek nie powinna być wystawiana na bezpośrednie nasłonecznienie – najlepiej trzymać ją w szczelnie zamkniętej butelce, w zamkniętej szafce. ☀️ Nie wkładajcie jej także do lodówki: w niskiej temperaturze gęstnieje i staje się mętna, co obniża jej walory estetyczne. ?
 
6️⃣ Pomidory ?
 
Znajdująca się w lodówce półka na warzywa zdecydowanie nie jest miejscem dla pomidorów ❗️ Niska temperatura sprawia, że konsystencja pomidorów zmienia się i stają się bardziej mączyste. ❄️ Aby cieszyć się świeżymi i soczystymi pomidorami, należy przechowywać je na kuchennym blacie. ? Warto jednak pamiętać, aby nie wkładać ich do jednej miski - jeśli zepsuje się jeden z nich, pleśń błyskawicznie przeniesie się na resztę owoców. ?
 
7️⃣ Seler naciowy ?
 
To warzywo sprzedawane jest najczęściej zapakowane w folię – koniecznie je z niej wyjmijcie ❗️ Wytwarzany przez niego etylen nie ma dokąd się ulotnić. ? Seler najdłużej można przechowywać jako gotową do spożycia przekąskę, pokrojoną w skłupki, w pojemniku z wodą. ? Można dołożyć do niego także marchewkę. ? Oba warzywa idealnie pasują do hummusu, którego święto niedawno obchodziliśmy. ?
 
8️⃣ Szparagi ?
 
Aby dużej zachować ich świeżość i jędrność, należy usunąć zdrewniałe części i zanurzyć je w wodzie. ? Następnie przykrywamy je od góry kawałkiem folii - takie szparagi mogą spędzić w lodówce około tygodnia. ❄️
 
9️⃣ Orzechy ?
 
Migdały i orzechy włoskie nie lubią wysokich temperatur i mogą się zepsuć w takich warunkach. ? Najlepiej orzechy włożyć do pudełka i przechowywać w lodówce. ❄️ Mogą tam bez problemu stać przez 9 miesięcy. ⏰ Nie spleśnieją i nie będą wysuszone. ?
 
? Mąka ?
 
Pozornie jest bardzo prosta w przechowywaniu, nawet w opakowaniu, w którym była kupiona. ? I nie byłoby problemu, gdyby nie obecność moli. ? Jeśli pojawiły się u Ciebie - w pierwszej kolejności pozbądź się szkodników, a mąkę zamknij w szczelnym słoiku i schowaj do lodówki lub szafki. ?
 
1️⃣1️⃣ Ogórki ?
 
Ogórki są niezwykle wrażliwe na wydzielany przez dojrzewające owoce etylen. ? Jeśli chcecie zjeść je w przeciągu kilku dni, należy schować je do lodówki. ❄️ Nie mogą jednak spędzić tam za dużo czasu, bo stają się wtedy podatne na gnicie. ? Wyciągnijcie je i przechowujcie w temperaturze pokojowej, jednak oddzielone od innych warzyw i owoców. ?
 
1️⃣2️⃣ Świeże zioła ?
 
Gałązki bazylii, natka pietruszki, koperek to zioła, które szczególnie w okresie letnim królują na naszych stołach. ? Szybko jednak tracą na swojej świeżości, wysychają lub gniją. ? Jest jednak sposób na to, aby dłużej zachowały swoją świeżość. ? Zielone gałązki należy dokładnie opłukać zimną wodą i włożyć do pojemnika, a następnie przykryć je zwilżonym ręcznikiem papierowym. ?
 
1️⃣3️⃣ Cytrusy ?
 
Wreszcie produkty, dla których lodówka jest idealnym miejscem do przechowywania. ❄️ Cytrusy mogą w niej leżeć nawet miesiąc. ? Jeśli jednak wolicie trzymać je na kuchennym blacie, koniecznie wyjmijcie je z folii ❗️ Zabieg ten zapewni dobry przepływ powietrza, co opóźni psucie się owoców. ?
 
1️⃣4️⃣ Surowe mięso ?
 
Istnieje tendencja do umieszczania surowego mięsa na najwyższej półce w lodówce. ? Nie jest to jednak najlepsze miejsce. ❌ Mięso, zarówno świeże jak i rozmrażane, może zacząć wydzielać soki i inne płyny, które kapiąc w dół zabrudzą inne produkty w lodówce. ? Mięso najlepiej położyć na talerzyku i umieścić na dolnej półce w lodówce. ⬇️
 
Mam nadzieję, że od teraz przechowywanie produktów stanie się dla Was łatwiejsze! ☺️

Twój komentarz




POKAŻ