Joanna Kubat-Fronczak

Jak często się badać?

Okresowe wykonywanie badań pozwala wykryć większość chorób w bardzo wczesnej fazie. Leczenie ich jest wtedy skuteczniejsze i tańsze. A zatem trzeba poddawać się badaniom zalecanym dla każdego wieku.

Od 20 do 29 lat

Wszyscy:

Raz w roku – poziom cukru we krwi, morfologia, OB, badanie ogólne moczu, przegląd stanu zębów. Raz na 2 lata rtg klatki piersiowej; co 5 lat lipidogram (poziom cholesterolu i trójglicerydów). Co roku badanie wzroku – osoby noszące okulary, 2 razy w roku – cukrzycy.

Kobiety:

Raz w roku – poziom cholesterolu (jeśli zażywają pigułki hormonalne). Co 6 miesięcy USG piersi. Minimum raz w roku: badanie podstawowe u ginekologa i cytologiczne. Raz w miesiącu samobadanie piersi.

Od 30 do 39 lat

Wszyscy:

Raz w roku – pomiar ciśnienia krwi, poziom cukru, morfologia, OB, ogólne badanie moczu, EKG przy zagrożeniu chorobą wieńcową. Raz na 2 lata rtg klatki piersiowej (palacze co roku). Raz na 3–5 lat lipidogram, badanie wzroku u zdrowej osoby, noszącej okulary (raz do roku), cukrzycy (2 razy do roku). Raz na 5 lat kolonoskopia, badanie słuchu. Raz w roku kontrolna wizyta u dentysty.

Kobiety:

Raz w roku przy stosowaniu antykoncepcji doustnej lipidogram oraz USG piersi. Raz w miesiącu samobadanie. Po raz pierwszy w wieku 35–40 lat mammografia.

Od 40 do 49 lat

Wszyscy:

Raz w roku – morfologia krwi i OB, poziom cukru, ogólne badanie moczu, przegląd stanu uzębienia. Wzrok: raz w roku osoby noszące okulary; 2 razy w roku cukrzycy. Podczas każdej wizyty u lekarza pomiar ciśnienia krwi (jeśli wyniki są nieprawidłowe – raz na 4 tygodnie). Co 1–3 lata EKG. Co 3–5 lat kontrola słuchu (przy pracy w hałasie – raz w roku). Co 2 lata rtg klatki piersiowej (palacze raz w roku). Raz na 2 lata lipidogram.

Kobiety:

Raz na 3–5 lat lipidogram do okresu menopauzy, jeśli zażywają pigułki antykoncepcyjne – raz w roku. Co 3 lata densytometria (badanie kości). Co 1–2 lata mammografia piersi. Raz w roku USG piersi, cytologia i badanie ginekologiczne. Raz w roku badanie USG jamy brzusznej i narządów rodnych.

Mężczyźni:

Co 5 lat lipidogram (po ukończeniu 45. roku życia co roku). Co roku badanie prostaty przez odbyt (per rectum) – od 45. roku życia. Co 3 lata gastroskopia. Raz na 3 lata USG jamy brzusznej.

Od 50 do 59 lat

Wszyscy:

Raz w roku – morfologia krwi i OB, poziom cukru, badanie ogólne moczu, EKG, USG jamy brzusznej, lipidogram, kontrola stanu zębów, poziom hormonów tarczycy. Co 2 lata – rtg klatki piersiowej (palacze co roku), kontrola słuchu, badanie wzroku (osoby z cukrzycą i nadciśnieniem raz w roku). Raz na 3 lata kolonoskopia. Podczas każdej wizyty u lekarza pomiar ciśnienia krwi.

Kobiety:

Raz w roku – cytologia i badanie ginekologiczne, badanie cytohormonalne w razie dolegliwości, mammografia oraz USG piersi. Dwa razy w roku lipidogram, densytometria.

Mężczyźni:

Co pół roku u lekarza pierwszego kontaktu i raz w roku u urologa prostata (badanie per rectum). Raz w roku badanie markerów nowotworowych prostaty – PSA. Raz na 2 lata gastroskopia.

60 lat i więcej

Wszyscy:

Podczas każdej wizyty u lekarza pomiar ciśnienia tętniczego krwi, nie rzadziej niż raz w roku (jeżeli wyniki są nieprawidłowe – co 4 tygodnie). Raz w roku morfologia krwi i OB, poziom cukru, ogólne badanie moczu, poziom hormonów tarczycy, EKG, USG jamy brzusznej, lipidogram, kontrola stanu zębów. Co 2 lata rtg klatki piersiowej (palacze raz w roku), badanie wzroku również pod kątem jaskry i zaćmy, kontrola słuchu.

Kobiety:

Raz w roku – densytometria, mammografia, USG piersi, badanie ginekologiczne i cytologia, USG jamy brzusznej oraz narządów rodnych.

Mężczyźni:

Co pół roku u lekarza pierwszego kontaktu i raz w roku u urologa prostata (badanie per rectum). Raz w roku badanie markerów nowotworowych prostaty – PSA. Raz na 1–2 lata gastroskopia.

autor: Dobry Dietetyk (MN)

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Homeopatia

Czerw 25, 2014 Inne

czytaj więcej

Świecowanie uszu

Czerw 25, 2014 Inne

Świecowanie uszu, nazywane też konchowaniem, znane jest od dawna. Wykonywane było już przez Indian ze szczepu Hopi, a także w starożytnym Egipcie, Tybecie i Chinach. ...

czytaj więcej
POKAŻ